Kahve

Cold Brew soğuk kahve nedir? Cold Brew nasıl demlenir?

cold brew nedir

Cold Drip ve Cold Brew isim olarak karıştırılan demleme yöntemleridir. Cold Brew’de özel bir kahve ekipmanına ihtiyacı duymazsınız, kahve ve suyu birleştirerek bekletirsiniz, Cold Drip’de ise damıtma sistemine ihtiyacınız vardır. Cold Brew’de Latin Amerika kahveleri daha lezzetli olabiliyorken Cold Drip’de ise Afrika yörelerinin aromatik kahveleri çok lezzetli olmaktadır. Tabi ki damak tadınıza göre karar sizin tercihinizdir.

Cold Brew soğuk kahve demlemek için ihtiyacınız olan ekipmanlar

– 1 LT Sürahi (Kapak bölümünün hava kaçırmaması önemli)
– Herhangi bir Hario V60, Kalita, Filtre Kahve Kağıdı, Chemex Filtre Kağıdı (chemex veya V60 önermekteyiz)
– Hassas Tartı
– Su (ph seviyeleri 6.8 – 7.2 arası öneriyoruz)
– French Press’den biraz daha kalın öğütülmüş kahve

Cold Brew soğuk kahve nasıl demlenir?

– French Press’den biraz daha kalın öğütülmüş 120 gr kahvenizi sürahinize koyun,
– Kahvenizin üzerine 1 LT su ekleyin,
– Kahvenizin 12 saat demlenmesini bekleyiniz,
– Kahveniz demlendikten sonra V60 veya Chemex vb. pour over ekipmanlarınız ile tercih edeceğiniz filtre kağıdı ile süzün, eğer bu ekipmanlar elinizde yok ise filtre kağıdınızın sabitlenmesini sağlayarak süzebilirsiniz.

İpucu:

– Cold Brew’i süzerken kalın filtre kağıdı kullanmanız önemli bir unsurdur, demlenmiş kahvenin içerisine düşen parteküller ve tozlar demlenmeye devam ettiği için Cold Brewinizden asidik tatlar alabilirsiniz.
   – Daha seyrek olmasını istiyorsanız minimum 8 saat bekletebilirsiniz,
   – Daha sert bir kahve olmasını istiyorsanız kahvenizi french press kalınlığında öğütüp 15 ila 24 saat bekletebilirsiniz.
   – Pour Over demleme ekipmanlarınız mevcut  değilse aktarım yapacağınız sürahinize filtre kağıdınızı yerleştirin ve kenarlarını kalın lastikler ile tutturun, bu bir mandal da olabilir, aklınıza gelen en pratik çözümü tercih edebilirsiniz.

Cold Brew ile önerdiğimiz filtre kağıdını bu linkten inceleyebilirsiniz,
Cold Brew demlemek için önerdiğimiz Latin Amerika kahveleri El Salvador, Guatemala, Honduras, Colombia, Afrika kıtasında ise Kenya AA’yı önermekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir