Kahve

Cold Brew soğuk kahve nedir? Cold Brew nasıl demlenir?

cold brew nedir

Soğuk Drip ve Soğuk Demleme kahve, adlarından dolayı sıkça karıştırılan iki farklı kahve demleme yöntemidir. Her ikisi de harika sonuçlar üretir, ancak aralarındaki temel farklar tadlarına yön verir. Soğuk Drip için özel bir damıtma sistemi gereklidir, Soğuk Demleme ise basitçe kahve ve suyun birleştirilip bekletilmesiyle olur. Her iki yöntemin de kendi benzersiz lezzet profilleri vardır. Soğuk Demleme kahvesi genellikle Latin Amerika kahveleriyle daha iyi giderken, Soğuk Drip, Afrika’nın aromatik kahveleri ile harika bir uyum sağlar. İşte her iki yöntemin de nasıl yapıldığına dair bazı temel bilgiler.

Cold brewSoğuk Demleme İçin İhtiyacınız Olan Ekipmanlar:

 • 1 litre kapasiteli bir sürahi (kapak kısmının hava almayacak şekilde kapanması önemlidir)
 • Hario V60, Kalita, Filtre Kahve Kağıdı, veya Chemex Filtre Kağıdı gibi herhangi bir kaliteli filtre kağıdı (Chemex veya V60 önerilir)
 • Hassas tartı
 • Kaliteli su (pH seviyesi 6.8 – 7.2 arası idealdir)
 • French Press’ten biraz daha kalın öğütülmüş kahve

Cold Brew Soğuk Demleme Kahve Nasıl Yapılır?

 1. Sürahinize, French Press’ten biraz daha kalın öğütülmüş 120 gram kahveyi ekleyin.
 2. Üzerine 1 litre suyu dökün.
 3. Kahvenizin en az 12 saat demlenmesini bekleyin.
 4. Kahve demlendikten sonra, V60 veya Chemex gibi filtre kağıdı kullandığınız bir pour-over ekipmanı ile süzün. Eğer bu ekipmanlarınız yoksa, sabit bir filtreyi kullanarak süzebilirsiniz.

İpuçları:

 • Cold Brew soğuk demleme sırasında kalın bir filtre kağıdı kullanmak, demlenmiş kahvenin içindeki ince partiküllerin süzülmesini sağlar ve sonuçta daha berrak bir kahve elde etmenize yardımcı olur.
 • İstediğiniz tadı elde etmek için demleme süresini ayarlayabilirsiniz. Daha hafif bir sonuç istiyorsanız minimum 8 saat bekletebilir veya daha güçlü bir kahve elde etmek için kahvenizi French Press kalınlığında öğütüp 15 ila 24 saat bekletebilirsiniz.
 • Eğer pour-over demleme ekipmanlarınız yoksa, sürahiye filtrenizi yerleştirin ve kalın lastik bantlar veya mandal gibi pratik bir çözümle filtre kağıdını sabitleyin.

Soğuk Demleme Kahve İçin Tavsiyeler:

Soğuk Demleme yaparken, Latin Amerika’dan gelen kahveler arasından El Salvador, Guatemala, Honduras ve Kolombiya çeşitlerini düşünebilirsiniz. Afrika kahveleri arasında ise Kenya AA kahvesi Soğuk Demleme için harika bir seçenektir.”

Diğer yazılarımız için tıklayın!

Instagram’da Bizi Takip Edin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir