Kahve

Filtre Kahve nedir? Filtre kahve nasıl demlenir?

filtre kahve demleme

Filtre kahve demleme, hızlı ve kolay demleme yöntemi ile evlerde ve ofislerde en çok tercih edilen kahve türlerinden biridir. Profesyonel bir filtre kahve makinesi almanıza gerek yok, sürekli tüketeceğiniz miktarı göz önünde bulundurarak uygun bir makine seçmek yeterlidir.

Filtre kahve deneyimi, kullandığınız filtre kahve kağıdı, öğütme derecesi ve kahve seçimine bağlı olarak değişebilir. Herkesin damak tadı farklı olduğu için, “en iyi filtre kahve”yi belirlemek göreceli bir konudur. Ancak, “filtre kahve tadı çok hafif” diyenler için daha koyu kavrulmuş bir kahve çeşidi önermekteyiz. Özellikle filtre kahve yaparken kullanılan suyun kalitesine dikkat etmek, sonucun lezzetini önemli ölçüde etkiler.

Filtre Kahve Demlemek İçin Gerekenler:

  • Filtre kahve makinesi
  • Filtre kahve kağıdı
  • Kaliteli su (pH seviyeleri 6.8 – 7.2 arasında idealdir)
  • Kalın öğütülmüş yerel filtre kahve çekirdekleri
  • Hassas tartı tercihen

Filtre Kahve Nasıl Demlenir?

Aşağıdaki yöntem, filtre kahve kağıdı kullanılarak anlatılmıştır:

Örnek Formül: 600 gr Su / 17 ml = 35 GR koymanız gereken kahve miktarı. Daha güçlü bir lezzet isterseniz kahve miktarını artırabilir ve çekirdekleri daha ince öğütebilirsiniz.

  1. Filtre kahve kağıdını hazneye yerleştirin ve eğer vaktiniz varsa sıcak su ile filtre kağıdını ıslatın. Ardından, kahve makinesinin su haznesindeki suyu dökün. (Metal filtre kullanıyorsanız, aşağıdaki yönteme geçebilirsiniz.)
  2. Filtre kahve makinesindeki potu tartınıza koyun ve darasını ayarlayın. İçine demlemek istediğiniz miktar kadar oda sıcaklığındaki suyu ekleyin. Bu miktarı öğrenin ve potun içindeki suyu, makinenizin su haznesine dökün.
  3. Filtre kahve mikronuna göre öğütülmüş kahvenizi filtre kağıda yerleştirin. Kaç gram kahve eklemeniz gerektiğini hesaplamak için yukarıdaki formülü kullanın.
  4. Filtre kahve makinesinin kapağını kapatın ve demleme düğmesine basın.
  5. Makinenizin su haznesindeki su tamamen bitip kahvenin demlendiğinden emin olduktan sonra, 4 dakika boyunca kahvenizi dinlendirin ve ardından lezzetli filtre kahvenizin tadını çıkarın.

Diğer yazılarımız için tıklayın!

Instagram’da Bizi Takip Edin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir