Kahve

Filtre Kahve nedir? Filtre kahve nasıl demlenir?

filtre kahve demleme

Filtre Kahve, hızlı ve kolay demlenmesinden dolayı evlerde veya ofislerde en çok tercih edilen demleme yöntemlerinden biridir. Filtre kahve demlemek için profesyonel filtre kahve makinesi almanıza gerek yoktur. Sürekli olarak tüketeceğiniz miktara göre makine tercih etmeniz yeterlidir.

Filtre kahve makine boyutuna göre filtre kahve kağıdı tercihleri veya makine metoduna göre öğütme dereceleri ve kahve seçimleri de çok önemli bir unsurdur. En iyi filtre kahve olarak direkt bir çeşit önermemiz göreceli bir durum olduğu için mümkün değildir fakat ‘filtre kahve çarpıntı yapıyor’ diyenlerdenseniz koyu kavrulmuş kahve önermiyoruz. Özellikle filtre kahve demlerken temiz su kullanmaya özen gösteriniz direkt olarak tada etkisi büyüktür.

Filtre Kahve demlemek için ihtiyacınız olan ekipmanlar;

– Filtre kahve makinesi,
– Filtre kahve kağıdı,
– Su (ph seviyeleri 6.8 – 7.2 arası öneriyoruz),
– Kalın seviyede öğütülmüş yöresel filtre kahve,
– Göz kararı yerine tercihen Hassas Tartı

Filtre kahve nasıl demlenir?

Aşağıdaki yöntem filtre kahve kağıdı yöntemine göre anlatılmıştır;

Örnek Formül:600 gr Su / 17 ml =  35 GR koymanız gereken kahve miktarı, daha sert olmasını istiyorsanız kahve gramınızı yükseltebilir ve kahvenizi biraz daha ince öğütebilirsiniz.

– Filtre kahve kağıdınızı hazneye yerleştirin, vaktiniz var ise sıcak su ile filtre kağdınızı ıslatın, kahve potunuzun içindeki suyu dökün,
(metal filtre ise aşağıdaki yönteme göre kahvenizi demlemeye devam edebilirsiniz)

– Filtre kahve makinenizdeki potu tartınıza koyun, darasını alın, içerisine ne kadar kahve demlemek istiyorsanız o miktarda oda sıcaklığındaki suyunuzu ekleyin, koyduğunuz su miktarını öğrenin ve potun içerisindeki suyu, makinenizin su haznesine dökün,

– Filtre kahve mikronuna göre öğütülmüş kahvenizi filtre kağına yerleştirin,
(kaç gr kahve ekleyeceğinizi öğrenmek için formülü uygulayın)

– Filtre kahve makinenizin kapağını kapatın ve demleme tuşuna basın,

– Makinenizin su haznesindeki suyun tamamen bitmiş ve kahvenin demlendiğinden emin olduktan sonra 4 dakika kahvenizin dinlenmesini bekleyin ve kahveniz hazır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir