Kahve

Moka Pot kahve demleme ekipmanı nedir? Moka Pot nasıl demlenir?

moka pot kahve demleme

Moka Pot kahve demleme ekipmanı, İtalyan tasarımcı Luigi De Ponti tarafından 1933 yılında yaratıldı. Alfonso Bialetti markası altında üretilen bu cihaz, kahve tutkunları arasında bir ikon haline geldi. İtalya’da bulunan herkesin mutfagında bir Moka Pot’un olduğu ve İtalya ziyaretlerinin ardından pek çok kişinin bu eşsiz kahve demleme ekipmanını Türkiye’ye hediye olarak getirdiği bir gerçektir. Ayrıca, tatilciler ve kampçılar için Moka Pot, her zaman yanlarında taşıdıkları bir demleme aracıdır.

Moka Pot, teknik olarak 1.5 bar basınçla çalışırken, espresso makineleri 9 bar basınç sunar. Bu nedenle Moka Pot, tam anlamıyla bir espresso demleme makinesi yerine geçmez, ancak kahvenizi demledikten sonra üzerine sıcak su eklediğinizde bir Americano’nun tadını çıkarabilirsiniz.

Farklı boyutlarda (60 ml, 200 ml, 300 ml, 550 ml ve 775 ml gibi) Moka Pot çeşitleri bulunmaktadır. Birçok şirket, Bialetti’nin öncülüğünde bu eşsiz ekipmanı üretmeye başlamıştır. Ancak, genellikle alüminyumdan yapılan Moka Pot’lar, zamanla damak tadınızı etkileyebilecek bir metal tadı bırakabilir. Sağlık açısından daha iyi bir seçenek olan paslanmaz çelik Moka Pot’ları tercih etmek daha iyidir.

Moka Pot ile Kahve Demleme İçin İhtiyacınız Olanlar:

  • Moka Pot kahve demleme ekipmanı
  • Kaliteli su (pH seviyeleri 6.8 – 7.2 arasında idealdir)
  • Espresso’dan biraz daha kalın öğütülmüş kahve
  • Evdeki ocak, kamp ateşi veya brülör gibi bir ısı kaynağı

Moka Pot ile Kahve Nasıl Demlenir?

  1. Moka Pot’un en alt haznesinin altındaki valfi açarak suyu doldurun.
  2. Moka Pot’un en alt haznesine, kahveyi fazla sıkıştırmamak kaydıyla yerleştirin. Tamp işlemi yapmayın. Yüzeyi düz hale getirin ve ardından su haznesine yerleştirin.
  3. Üst hazneyi kapatın.
  4. Ocakta veya kamp ateşinde demlemek için yerleştirin ve demlenmesini bekleyin. Kahve üst hazneye tüm sıvıyı taşıdığında, cihaz höpürtülü bir ses çıkarır. Bu sesi duyduğunuzda hemen cihazı ateşten çekin ve kahvenizin tadını çıkarın.

Diğer yazılarımız için tıklayın!

Instagram’da Bizi Takip Edin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir