Kahve

Hario V60 kahve demleme ekipmanı nedir? Hario V60 nasıl demlenir?

hario v60 kahve

Hario V60 kahve demleme, 1921 yılında kimya sektörüne ağırlıklı olarak ürünler sunan HARIO firması tarafından tasarlanmış bir kahve demleme cihazıdır. Bu özel koni, içerisinde 60 derecelik açılarla tasarlanmış damarlar barındırır. Bu benzersiz damarlar, suyun koninin ucundaki merkezi bölgeye eşit bir şekilde iletilmesini sağlar. İsmi “V60,” tasarımından esinlenerek verilmiştir.

Hario V60’ın sektörde en çok tercih edilen modelleri seramik, cam, plastik ve bakır versiyonlarıdır. Bakır modelin özel bir özelliği vardır; ısıyı diğer versiyonlara göre daha doğru bir şekilde iletebilir. Hario V60 ürünleri, 01 ve 02 modelleri olarak iki farklı boyutta üretilir. Hario, V60 Filtre Kağıdı olarak özel bir ürün üretir ve bu filtreler, 01 ve 02 modeli ekipmanlara mükemmel uyum sağlar.

Hario V60 ile Kahve Demlemek İçin İhtiyacınız Olanlar:

 • Hario V60 kahve demleme ekipmanı
 • Hario V60 filtre kağıdı
 • Hassas tartı
 • Tercihen elektrikli Gooseneck Kettle; yoksa düzenli bir kettle ve gooseneck kettle
 • Kaliteli su (pH seviyeleri 6.8 – 7.2 arasında idealdir)
 • Kronometre
 • Orta derecede öğütülmüş kahve
 • Servis kabı veya kahve fincanı

Öneri: Tek kişilik bir kahve demlerken: Hario V60 – 01 modeli için 16 gr Hario V60 – 02 modeli için 18 gr kahve öneriyoruz.

Formül: Örneğin, 2 kişilik kahve demlemek istediğinizi düşünelim ve 21 gr kahve öğüttünüz. Kahveye eklemeniz gereken su miktarını hesaplamak için 21 gr kahveyi 16 ile çarparız: 21 gr x 16 ml = eklemeniz gereken 336 ml su olacaktır. Daha kuvvetli bir kahve isterseniz, 15 veya 14 gibi farklı değerlerle denemeler yapabilirsiniz. Elde edeceğiniz sonuç, kullandığınız kahvenin kavurma yöntemine bağlı olarak değişebilir. Daha fazla kahve demlemek isterseniz, kullanacağınız kahve miktarını artırabilirsiniz ve yine 16 ile çarpabilirsiniz.

Aşağıdaki demleme yöntemi, Hario V60 – 02 modeline göre anlatılmıştır:

Hario V60 ile Kahve Demleme Adımları:

 1. Kaç mL su kullanacağınızı belirleyin ve bu miktarda su kaynatın.
 2. Servis kabının üzerine Hario V60 konisini koyun, içine Hario V60 02 filtre kağıdını yerleştirin, su ile slatın ve filtre kağıdının kokusunu almasını sağlayın.
 3. Servis kabının içine kaynar suyu dökün ve Hario V60 ile birlikte servis kabının tartı üzerine yerleştirin. Darasını ayarlayın.
 4. Orta kalınlıkta öğütülmüş 18 gr kahvenizi Hario V60’ın içine koyun, kahveyi yayın ve daranızı sıfırlayın.
 5. 18 gr kahve x 16 ml = 288 ml su kullanmanız gerektiğini unutmayın. Kaynar suyunuzun 1,5 – 2 dakika dinlendiğinden emin olun.
 6. Demlemeye başlayın. Gooseneck kettle veya kettle kullanarak suyu yavaşça, ortadan dışa doğru spiral bir şekilde ekleyin (genellikle 60 – 80 gr kadar). 30 saniye bekleyin, bu sırada kahveniz istenmeyen gazları atmaya başlar, bu işleme “blooming” veya “degassing” denir.
 7. 30 saniye sonra, kahvenizi ortadan dışarıya spiral çizerek demlemeye devam edin. Amaç, içeride hafif bir girdap oluşturmak, tüm kahveye suyu ulaştırmak ve sorunsuz bir demleme sağlamaktır. Bu işlemi yaparken filtre kağıdına fazla su değmemeye dikkat edin.
 8. Tek kişilik demleme için genellikle 1 dakika 40 saniye ile 2 dakika 10 saniye arasında bir süre gereklidir. Bu sürelerin altında demleme yapıyorsanız, öğütme ayarınızın fazla ince olduğunu gösterebilir, bu sürelerin üzerindeyse ayarın fazla kalın olduğunu gösterebilir. Kahvenizi demledikten sonra servis kabını çalkalayın ve keyfini çıkarın.

Diğer yazılarımız için tıklayın!

Instagram’da Bizi Takip Edin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir