Kahve

French Press kahve demleme ekipmanı nedir? French Press nasıl demlenir?

french press kahve demleme

French Press kahve demleme, dünya genelinde en çok tercih edilen ve en pratik kahve demleme yöntemlerinden biridir. Patenti 1932 yılında İtalyanlar tarafından alınmış olmasına rağmen, Fransız bir askerin bu yöntemi 1800’lerde keşfettiğine dair güçlü söylentiler bulunmaktadır. French Press aynı zamanda bitki çaylarını demlemek için de kullanılabilir, bu nedenle birçok ev ve ofiste bulunur. Bu yöntem, kahve demlerken aromaların korunmasını sağlar ancak kahveyi bulanık yapar. Bu nedenle, French Press ile kahve yaparken orta-koyu kavrulmuş kahve çekirdekleri tercih edilirse, daha fazla lezzet elde edebilirsiniz. Tabii ki, damak tadı kişiseldir!

French Press ile Kahve Demlemek İçin İhtiyacınız Olanlar:

  • French Press kahve demleme ekipmanı
  • Hassas tartı
  • Kaliteli su (pH seviyeleri 6.8 – 7.2 arasında idealdir)
  • Filtre kahveden kalın öğütülmüş kahve

Örnek Formül: 350 gr Su / 16 ml = 21 GR koymanız gereken kahve miktarı

French Press ile Kahve Nasıl Demlenir?

  1. French Press’i tartınıza koyun ve darasını alın. İçine demlemek istediğiniz miktar kadar oda sıcaklığındaki su ekleyin. Bu miktarı öğrenin ve French Press içindeki suyu kettle (su ısıtıcısı) ile ısıtın.
  2. Filtre kahveden daha kalın bir öğütülmüş kahveyi French Press’in içine ekleyin. Kaç gram kahve eklemeniz gerektiğini hesaplamak için formülü kullanın.
  3. Kaynamış suyu yaklaşık 1.5 – 2 dakika beklettikten sonra, French Press içindeki kahveyi yavaşça dökerek suyunuzu doldurun.
  4. 4 dakika boyunca kahvenizin demlenmesini bekleyin ve ardından kahvenizi keyifle servis edin.

Diğer yazılarımız için tıklayın!

Instagram’da Bizi Takip Edin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir